Pierwsze doświadczenia zawodowe w Portugalii...

Mapka Polski

Grupa 49 uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Bohaterów Monte Cassino w Lubniu skorzystała z praktyk zawodowych w miejscowości Barcelos w Portugalii. Praktyki odbyły się w ramach projektu „Włoskie i portugalskie wzorce branży gastronomicznej wzorem dla Europy – tradycja, sukces i rozpoznawalność na całym świecie” realizowanego w ramach sektora Kształcenie i Szkolenie Zawodowe w programie Erasmus+. Staż zawodowy odbył się w dwóch turach i trwał 21 dni. Pierwsza grupa uczniów odbywała staż w terminie 5 - 25.10.2014, druga 12.03 - 01.04.2015. Organizacją przyjmująca, która gościła uczniów z naszego kraju była Associacao Intercultural Amigos da Mobilidade. Dzięki niej, młodzież miała zapewnione miejsca odbywania praktyk oraz opiekę podczas stażu.

Uczestnicy projektu byli dobrze przygotowani do stażu dzięki zajęciom, które odbyły się przed wyjazdem, kiedy to zostali przeszkoleni pod względem kulturowym i językowym. Fundacja Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego BRATNIAK, która była instytucją wysyłającą uczniów dołożyła wszelkich starań, aby ich staż oraz pobyt był zorganizowany na najwyższym poziomie. Czy się udało? – Jestem zachwycony tym wyjazdem. Miałem możliwość pierwszy raz zobaczyć Portugalię oraz podjąć pracę w międzynarodowym środowisku, co jest dla mnie szczególnie istotne, mogłem zobaczyć jak podchodzi się do tematu żywienia i gastronomii w innym państwie europejskim. Ponadto skosztowałem portugalskiej kuchni i nauczyłem się przygotowywać kilka tradycyjnych dań oraz zwiedziłem zabytki tego kraju – opowiada jeden z uczestników pierwszej tury wyjazdu.

Nastolatkowie odbywali praktyki w firmach przetwórstwa spożywczego na terenie miasta Barcelos oraz w lokalnych restauracjach. Jedna z uczennic tak opisuje swoje obowiązki – moje zadania polegały m.in. na przeprowadzaniu kontroli w poszczególnych fazach procesu technologicznego czy przygotowaniu wyrobów do sprzedaży. Cenię sobie wiedzę zdobytą podczas tej praktyki, zobaczyłam jak wygląda praca w innym kulturowo obszarze, gdzie czas płynie jakby wolniej a sjesta, której w Polsce nie znamy nie pogorsza jakości pracy. Miałam też wrażenie, że mimo tego, że mówi się o kryzysie w Portugalii, nie jest on widoczny w miejscach pracy czy w codziennym życiu. Dzięki praktykom podszlifowałam również swój angielski, a także podstawy języka portugalskiego! Poznałam mnóstwo ciekawych osób, z którymi bardzo dobrze mi się pracowało.

W ramach programu kulturowego uczestnicy zwiedzili słynne portugalskie miasta jak Porto, Braga, Guimaraes oraz Barcelos i okolice. Potwierdzeniem uzyskanych umiejętności były certyfikaty, które otrzymała młodzież: certyfikat Europass – Mobility oraz certyfikat uczestnictwa w praktykach. Uczniowie ZSOiZ w Lubniu zgodnie przyznali, że tego typu wyjazdy są bardzo potrzebne. Praktyki dały im nie tylko nowe doświadczenia zawodowe i zwiększyły ich mobilność zawodową, ale przyczyniły się też do podniesienia pewności siebie. Emocje dotyczące wyjazdu są wciąż żywe, a wspomnienia i umiejętności pozostaną. Uczestnicy projektu, życzą możliwości wyjazdu na praktyki zawodowe wszystkim swoim rówieśnikom.*ZOBACZ KILKA FOTEK Z "WYPRAWY"--->


©Copyright by ZSOiZ Lubień 2005-2018®.

AKTUALNOŚCI ORAZ "CIEKAWSZE" ARCHIWALIA:

Ż Y C Z E N I A
ŚWIĄTECZNE

NAUCZYCIEL
NA MEDAL

NOWE KIERUNKI
KSZTAŁCENIA
W
NASZEJ SZKOLE

R E K R U T A C J A

DNI OTWARTE TARGI EDUKACYJNE

S T A Ż
GASTRONOMICZNY
W GRECJI

MAGIC BAKE
czyli nasza
minifirma

7 POWIATOWY
festiwal smaków
w naszej szkole

XII Wojewódzki Przegląd Pieśni Patriotycznej

Praktyka w Grecji (jesień 2016)

Praktyka czyni
m i s t r z a...

VIII Powiatowy Konkurs Historyczny

Poczet ZSOiZ
na X Sejmiku
Szkół
Karpackich

Zagraniczne
staże
z ERASMUSEM
i
Stowarzyszeniem
W E S T

Nasze pierwsze
doświadczenia
z a w o d o w e
w Portugalii

X JUBILEUSZOWY Wojewódzki Przegląd Pieśni Patriotycznej

P R A K T Y K A
W PORTUGALII

V Beskidzki Rajd szlakami walk
o niepodległość

Medal dla ZSOiZ
w Lubniu

70 ROCZNICA BITWY O
MONTE CASSINO

RAJD_WIN_2013

MSZA ŻAŁOBNA
W INTENCJI OFIAR KATASTROFY
L O T N I C Z E J

V JUBILEUSZOWY Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej
Powiatowy i Gminny Konkurs Historyczny

MŁODZIEŻ ZSOiZ
NA
MONTE CASSINO

DELEGACJA SZKOŁY W KATYNIU

50-lecie SZKOŁY

ŚWIĘTO SZKOŁY