Młodzież ZSOiZ na Monte Cassino i u grobu Jana Pawła II...

W dniach 14-24 maja 2009 roku uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Bohaterów Monte Cassino w Lubniu uczestniczyli w wyjeździe związanym z uroczystymi obchodami 65 rocznicy Bitwy o Monte Cassino. Wyjazd ten zorganizowany został przez harcerzy Chorągwi Wielkopolskiej i odbywał się pod hasłem "Diament - szlakiem 2 Korpusu Polskiego we Włoszech". Młodzież Zespołu Szkół brała udział w przygotowaniach do uroczystych obchodów, a więc w porządkowaniu Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino oraz pomnika 3 Dywizji Strzelców Karpackich (wzgórze 593), a także w głównych uroczystościach tj. Mszy Świętej z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pana Lecha Kaczyńskiego, celebrowanej przez biskupa polowego Wojska Polskiego, Apelu Poległych i składaniu wieńców na grobie generała Władysława Andersa.

Uczniowie, Karolina Halek, Kinga Bruzda, Kinga Bierówka, Joanna Byrczek, Anna Spórna, Paweł Burtan, Rafał Gościej i opiekun Izabela Handzel reprezentowali szkołę, tworząc dwa poczty sztandarowe, które wraz ze sztandarem Wojska Polskiego i jedenastoma harcerskimi uświetniły oficjalne uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym, a po ich zakończeniu przebrani w stroje regionalne brali udział w Jarmarku Polskim zorganizowanym przez drużyny harcerskie na Piazza Labriola. Jarmark ten miał przybliżyć mieszkańcom miasteczka Cassino kulturę, tradycje i kuchnię polską, stąd znalazły się na nim stroje góralskie, beskidzkie i łowickie oraz regionalne specjały (oscypki, smalec, tradycyjnie wypiekany chleb, mazurki). W czasie Jarmarku Polskiego władzom Cassino przekazane zostały plecaki ze szkolnymi wyprawkami przywiezione przez harcerzy i uczniów szkoły z Lubnia dla dzieci poszkodowanych w niedawnym trzęsieniu ziemi w Abruzji.

Uczestnictwo młodzieży Zespołu Szkół we wspólnym wyjeździe z harcerzami Chorągwi Wielkopolskiej nie ograniczyło się jednak wyłącznie do udziału w uroczystościach na Monte Cassino. Młodzi ludzie z Lubnia zwiedzili również Rzym, Florencję, Wenecję, Asyż oraz Pompeje. Kulminacyjnym momentem tej części wyjazdu była wizyta u grobu Sługi Bożego, Jana Pawła II, gdzie uczniowie modlili się o rychłą beatyfikację papieża-Polaka.

Wyjazd na obchody 65 rocznicy Bitwy o Monte Cassino był nie tylko wspaniałą przygodą, ale przede wszystkim niezwykłą lekcją polskiej historii przekazywanej przez ludzi, którzy brali udział w walkach 2 Korpusu Polskiego we Włoszech. Uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu mieli bowiem okazję spotkać się i porozmawiać z kombatantami, żołnierzami generała Andersa, którzy przeżyli piekło walk o wzgórze 593, 575, Gardziel i sam klasztor. Mogli też obejrzeć dokumentalny film z udziałem Melchiora Wańkowicza opowiadający o przebiegu poszczególnych etapów bitwy o Monte Cassino oraz o szczególnym w nią wkładzie mieszkańca Lubnia, płk. Andrzeja Stańczyka.

Izabela Handzel

*GALERIA ZDJĘĆ Z "WYPRAWY"--->


©Copyright by ZSOiZ Lubień 2005-2018®.

AKTUALNOŚCI ORAZ "CIEKAWSZE" ARCHIWALIA:

R E K R U T A C J A

U L O T K A
REKRUTACYJNA

S P O T K A N I E ŚWIĄTECZNE
MIESZKAŃCÓW POWIATU MYŚLENICKIEGO

XVI PRZEGLĄD
PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

XII POWIATOWY
KONKURS HISTORYCZNY

BEZPIECZNE
WAKACJE

SOLIDARNI
Z
UKRAINĄ

DOBRY START
300 dla ucznia

WSPOMNIENIE PANI DYREKTOR M.NIŻNIK

XV Wojewódzki Przegląd Pieśni Patriotycznej

Praktyka w Grecji (jesień 2018)

J U B I L E U S Z
60-lecia

U W A G A !
NOWY PROJEKT ERASMUSA (praktyki zagraniczne)

NAUCZYCIEL
NA MEDAL

S T A Ż
GASTRONOMICZNY
W GRECJI

7 POWIATOWY
festiwal smaków
w naszej szkole

Praktyka w Grecji (jesień 2016)

Praktyka czyni
m i s t r z a...

Zagraniczne
staże
z ERASMUSEM
i
Stowarzyszeniem
W E S T

Nasze pierwsze
doświadczenia
z a w o d o w e
w Portugalii

X JUBILEUSZOWY Wojewódzki Przegląd Pieśni Patriotycznej

P R A K T Y K A
W PORTUGALII

V Beskidzki Rajd szlakami walk
o niepodległość

Medal dla ZSOiZ
w Lubniu

70 ROCZNICA BITWY O
MONTE CASSINO

RAJD_WIN_2013

V JUBILEUSZOWY Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej
Powiatowy i Gminny Konkurs Historyczny

MŁODZIEŻ ZSOiZ
NA
MONTE CASSINO

DELEGACJA SZKOŁY W KATYNIU

50-lecie SZKOŁY

ŚWIĘTO SZKOŁY