Logo ZSOIZ

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych
im. Bohaterów Monte Cassino
w Lubniu

32-433 Lubień 20

+48 182 682 020

W listopadzie 1958 roku, decyzją Powiatowej Rady Narodowej, powstała w Lubniu Szkoła Przysposobienia Rolniczego, która przez kolejne lata rozwijała się i przekształcała. Pierwszym dyrektorem szkoły został pan Józef Pluta, ówczesny kierownik Szkoły Podstawowej w Lubniu. Zapewne pan kierownik nigdy nie przypuszczał, że przeobrazi się ona w Zespół Szkół Rolniczych, składający się obecnie (rok 2008) z pięciu typów szkół.

Początkowo szkoła nie posiadała własnego budynku, i pod swój gościnny dach przyjęła ją Szkoła Podstawowa. Była ona jedną z nielicznych szkół rolniczych w powiecie myślenickim. W skład grona pedagogicznego w roku szkolnym 1958/59 wchodzili nauczyciele:

Pan Pluta był pierwszym kierownikiem SPR i sprawował tę funkcję przez 6 lat (do 1964).

Pierwsze posiedzenie Rady Pedagogicznej odbyło się 10.X.1958 roku Zadaniem tej szkoły, jak stwierdziła rada pedagogiczna w swoich protokołach, było przede wszystkim przygotowanie przyszłych rolników do prawidłowego prowadzenia gospodarstw rolnych, oraz edukacja i wychowanie przyszłych młodych Polaków. Szkoła podjęła się także zorganizowania Uniwersytetu Ludowego dla starszego społeczeństwa Lubnia i okolic. W ramach działalności Uniwersytetu prowadzone były szkolenia rolnicze, które prowadzili: inż. Jan Lipień, mgr inż. Władysław Słowik (nauczyciel SPR od 1961), a także pan Józef Stankiewicz i pani Janina Stankiewicz. W późniejszym czasie podobne prelekcje prowadziła pani inż. Marianna Niżnik, która rozpoczęła pracę w 1968 roku. Poza tym od dnia 1.XI.1958 zorganizowano kurs klasy siódmej dla ludności Lubnia i okolic.

Nauka teoretyczna w tamtych latach trwała od 1.XI. do 30.III.- dla uczniów tego typu szkół, pozostałe miesiące to czas praktyk rolniczych. Na otwarcie szkoły i rozpoczęcie roku szkolnego w dniu 1.XI.1958 roku, przybyło bardzo dużo młodzieży, rodziców, przedstawicieli miejscowych i powiatowych władz, a także przedstawicieli Kółka Rolniczego, ZSL-u, itd.. Uczestniczyło w nim także Polskie Radio, które obszerną audycję z tej uroczystości nadało 31.III.1959 roku, o godz. 12:15 w programie I. Naukę w SPR rozpoczęło 41 uczniów.

Pierwszymi absolwentami szkoły byli: Andrzej Burtan, Helena Burtan, Stanisław Druzgała, Anna Klimas, Zofia Kaleta, Zofia Pacek, Anna Rapacz, Andrzej Szczepaniec, Józef Druzgała, Zofia Dziadkowiec, Aniela Górni, Janina Łopata, Władysław Niżnik, Maria Rapacz, Stanisław Swałtek, Stanisław Wietrzyk, Krystyna Zięba, Aniela Szczepaniec, Maria Pala.

Kliknij aby czytać dalej...